Kiedy para chce zalegalizować związek, mają do wyboru albo ślub cywilny albo ślub kościelny. Jest jeszcze opcja tak zwanego ślubu humanistycznego, ale nie niesie od ze sobą żadnych konsekwencji prawnych – według prawa po ślubie humanistycznym kobieta i mężczyzna nadal będą obcymi dla siebie ludźmi.
Ślub kościelny – motywacje
Różne są motywacje do tego, aby wziąć ślub kościelny. Dla niektórych to oczywiście przeżycie duchowe. poprzedzone wielomiesięcznymi przygotowaniami, modlitwami, udziałem w rekolekcjach oraz na przykład przedyskutowaniem swojego życiowego powołania ze spowiednikiem albo kierownikiem duchowym. Dla innych to tylko piękna ceremonia w ładnym budynku kościelnym. Niektórzy twierdzą, że takiej podniosłej atmosfery nie będzie w żadnym urzędzie. Są ludzie, którzy biorą ślub kościelny tylko dla rodziny. Rodzina nie wyobraża sobie, że ślub mógłby nie odbyć się w kościele. Szczególnie starsi członkowie rodziny: babcie i dziadkowie naciskają na ceremonię religijną. Para młoda ugina się będąc pod silną presją. Z punktu widzenia prawa kanonicznego taki ślub może być nawet nieważny. Oczywiście przesądza o tym późniejszy proces, a nie domniemania małżonków. Wszystkie kwestie dotyczące sakramentu małżeństwa są bardzo delikatne.
Szczęśliwe małżeńskie życie
Ślub cywilny może być tak samo piękny jak ślub kościelny, szczególnie jeśli jest zawierany przez ludzi, którzy bardzo się kochają i świadomie ślubują sobie, że dopełnią wszelkich starań, by ich małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Małżeństwa rozpadają się niezależnie od tego czy zawarty ślub był cywilny czy kościelny. Dla niektórych sakrament jest dodatkową motywacją, aby walczyć o małżeństwo za wszelką cenę. Czasami jednak warto zadać sobie pytanie czy to ma jeszcze sens, chociaż oczywiście podjęcie działań o uratowanie małżeństwa jest dobrym krokiem, o ile widzi się szansę na szczęśliwe zakończenie, a sam partner dobrze rokuje. Tam gdzie pojawiła się przemoc, alkohol czy inne problemy większego kalibru, trzeba działać bardzo zdecydowanie, szczególnie, jeśli w grę wchodzi możliwość skrzywdzenia niewinnych dzieci, które nie powinny cierpieć za błędy dorosłych. Mam charakter ceremonii o niczym nie przesadza. Liczy się to czy w małżeństwo wejdą ludzie dojrzali do stworzenia dobrej relacji. Właściwie nikt wcześniej tego nie bada. Przyjmuje się, że dorośli pełnoletni ludzie są świadomi do zawarcia małżeństwa i stworzenia nowej rodziny. Nie zawsze jest to prawda, ale jednak wiele małżeństw żyje szczęśliwie.