Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pediatra – lekarz dla dzieci. Czym się zajmuje? Jak dokonać wyboru?

22 lutego 2024 pediatra


Rodzice otaczają swoje dzieci troskliwą opieką już od pierwszych dni, chcąc zapewnić im wszystko to, co najlepsze. Szczególnie jeżeli chodzi o zdrowie. To dlatego z wielką uwagą wybierają oni placówkę medyczną, która będzie w stanie zapewnić im odpowiednią opiekę. Dzieci od pierwszego dnia życia aż do pełnoletni muszą zostać zapisane do poradni pediatrycznej. Czym zajmuje się pediatria?

Choroby wieku dziecięcego

Pediatria to dziedzina, która zajmuje się rozwojem i chorobami wieku dziecięcego. Poradnia pediatryczna w Lublinie, której dane kontaktowe oraz inne ważne informacje znaleźć można na https://www.sgl.lublin.pl/zakres-uslug/poradnia-pediatryczna, zajmującej się profilaktyką oraz kontrolą stanu zdrowia. Na bieżąco badają oni także rozwój fizyczny i psychiczny pacjentów. Zapewniają oni także kompleksowe leczenie w przypadku wystąpienia jakichkolwiek chorób. Kontrola stanu zdrowia odbywa się m.in. w trakcie bilansów, które organizowane po ukończeniu określonego wieku.

Co dzieje się w trakcie bilansu zdrowia dziecka?

Bilanse zdrowia przeprowadza się najczęściej w pierwszym roku życia dziecka. Z czasem te wizyty są coraz rzadsze – chyba, że pediatra zdecyduje inaczej. Od ukończenia 12 miesiąca życia, kolejne bilanse przeprowadzane są w wieku 2, 4, 5, 9-10 lat, 13-14 lat, 16-17 lat. Dokładne instrukcje znaleźć można w książeczce zdrowia lub bezpośrednio w przychodni pediatrycznej. W trakcie bilansu (niezależnie od wieku) sprawdzane będą następujące elementy:

  • wzrost i waga dziecka, które posłużą do oceny rozwoju fizycznego, co jest ważne szczególnie w przypadku coraz częściej pojawiającej się nadwagi u dziecka,

  • ocenia się rozwój psychoruchowy dziecka,

  • ocenia się także codzienne zachowanie dziecka na podstawie informacji, które dostarczają rodzice, omawiane są m.in. takie kwestie jak sposób komunikowania się, rozwój emocjonalny, sposób odżywiania się, itd.,

  • badany jest słuch oraz wzrok dziecka,

  • osłuchiwania jest klatka piersiowa w celu sprawdzenia nieprawidłowości, które mogą być wynikiem choroby lub działania innych wirusów/patogenów.

Kiedy należy zgłosić się do pediatry?

Nie tylko bilans zdrowia dziecka stanowi podstawę do tego, aby odwiedzić poradnię pediatryczną. Takie miejsca należy również odwiedzać wtedy, kiedy zauważa się u najmłodszych członków rodziny pogarszający się stan zdrowia. Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty w poradni pediatrycznej, wymienić można: utrzymującą się gorączkę (szczególnie, jeżeli oscyluje ona w granicach 38,5-39 stopni i nie da się jej zbić po zastosowaniu syropów na gorączkę), katar, wymioty, bóle gardła, duszności, a także bóle ucha. Rodzice, którzy doskonale znają swoje dziecko, są w stanie sami stwierdzić, kiedy potrzebna będzie konsultacja. Instynkt macierzyński to jedna z najlepszych rzeczy, której warto się słuchać w trosce o zdrowie własnego dziecka.

Jak wybrać poradnię pediatryczną?

Wybór takiego specjalisty to nie lada kwestia godna rozważenia. Chodzi w końcu o specjalistę, który będzie czuwał nad zdrowiem dziecka. Chcąc mieć pewność, że dokonuje się dobrego wyboru, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę opinie innych rodziców dzieci starszych. Na to powinni zwrócić uwagę Ci rodzice, którzy dopiero mają pierwsze dziecko i nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z tego typu lekarzami. Opinie innych rodziców będą w stanie wskazać najlepszych lekarzy, którzy będą w stanie zapewnić odpowiednią opiekę oraz tych, jakich nie warto obdarzać swoim zaufaniem. Tak, aby mieć pewność, że zdrowie dziecka zostanie postawione na pierwszym miejscu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja rodzinna24.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie uroda, stylowy lifestyle, dziecięca radość oraz zdrowie spotykają się, by dostarczyć Ci inspirujących artykułów i praktycznych wskazówek do pielęgnacji siebie i swojej rodziny!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Odbudowa zęba
pediatra
Usuwanie zmian skórnych

Jesteś zainteresowany reklamą?

Usuwanie zmian skórnych