Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Odbudowa zęba – jaką metodę wybrać?

15 maja 2024 Odbudowa zęba


Zęby są szczególnie ważne dla zdrowia jamy ustnej, ponadto pełnią istotną funkcję w codziennym życiu, wpływając na naszą zdolność mówienia, żucia, jak i wyrażania swoich uczuć przez uśmiech. Niestety, z wielu przyczyn mogą ulec uszkodzeniom. Odbudowa zęba to skomplikowany proces przywracania ich funkcji oraz estetyki, przy użyciu innowacyjnych technik i materiałów. Jaką metodę rekonstrukcji uzębienia wybrać i od czego zależy podjęta decyzja? Zapraszamy do lektury.

Wybór sposobu odbudowy zęba – co na niego wpływa?

Przed doborem odpowiedniego dla pacjenta rozwiązania, lekarz musi przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Uwzględnia ona takie kwestie jak: przyczyna uszkodzenia zęba, stopień jego zniszczenia, dotychczas podejmowane działania. Brana pod uwagę jest także kondycja wszelkich tkanek w jamie ustnej, a więc stan żuchwy i kości, zębów, dziąseł, języka. Nie bez znaczenia są także efekty, jakie chcemy uzyskać, jak i dysponowany na ten cel budżet. Poszczególne metody odbudowy zębów różnią się swoją trwałością oraz ceną.

Metody odbudowy zębów

Do wyboru mamy następujące możliwości.

1. Wypełnienie kompozytowe

W przypadku uszkodzeń małych albo niezbyt głębokich dobrym rozwiązaniem okaże się wypełnienie kompozytowe. Materiał ten jest niebywale plastyczny, a użycie odpowiednich pigmentów pozwala na uzyskanie barwy jak najbardziej zbliżonej do koloru reszty uzębienia, co zapewni nam naturalny efekt. Tego rodzaju wypełnienie jest też najtańszym sposobem rekonstrukcji zęba.

2. Odbudowa zęba na włóknie szklanym

To sposób na odbudowę oraz wzmocnienie, gdyż włókno szklane zaliczane jest do najtrwalszych dostępnych na rynku materiałów stomatologicznych. Wybierane jest zwłaszcza po leczeniu kanałowym albo w nagłych wypadkach uszkodzenia mechanicznego. Wkład z włókna szklanego zapewnia naturalny efekt, ponadto zwiększa stabilność i odporność zęba. Metoda ta nie jest polecana osobom z wadami zgryzu, bruksizmem, niestabilnymi zębami.

3. Endokorony

Endokorony stanowią alternatywę dla dużych wypełnień. Sprawdzą się zwłaszcza po leczeniu kanałowym, gdyż zabezpieczą ząb przed kolejnymi uszkodzeniami. Nakładając endokoronę, stomatolog najpierw wypełnia leczone kanały, po czym usuwa z zęba cienkie ścianki naturalnej korony, a następnie umieszcza nakład z porcelany albo kompozytu.

4. Korony z wkładem koronowo-korzeniowym

Polecane do odbudowy bardzo silnie zniszczonych zębów, z pozostałą częścią korzeniową. Wkłady koronowo-korzeniowe osadzane są w korzeniu zęba i zamocowane przy użyciu specjalnego cementu stomatologicznego. Warto dodać, że odbudowa zęba pod korony wiąże się często z koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego. Na górnej części wkładu, mocowana jest korona protetyczna. Najczęściej wykonana z porcelany lub kompozytu. Alternatywą dla koron są implanty, wybierane w przypadku złego stanu korzeni.

5. Licówki

Innym sposobem na zniszczone, nadłamane zęby są licówki. Żeby je założyć, konieczne jest oszlifowanie zęba. Licówki doskonale imitują naturalne zęby i są dobrym wyborem, jeśli zmagamy się z przebarwieniami szkliwa, uszkodzeniami, ukruszeniami i złamaniami zębów. Elementy te najczęściej wykonane są z kompozytu, akrylu lubporcelany.

Odbudowa zębów to wieloetapowy proces, podczas którego stomatolog korzysta z wielu narzędzi i akcesoriów, takich jak np. narzędzia do modelowania wypełnień czy kliny międzyzębowe. Wybór metody zależy od licznych czynników. Decyzję powinniśmy podjąć po konsultacji ze stomatologiem, który zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie w danej sytuacji.

Artykuł sponsorowany

Redakcja rodzinna24.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie uroda, stylowy lifestyle, dziecięca radość oraz zdrowie spotykają się, by dostarczyć Ci inspirujących artykułów i praktycznych wskazówek do pielęgnacji siebie i swojej rodziny!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Odbudowa zęba
pediatra
Usuwanie zmian skórnych

Jesteś zainteresowany reklamą?

Usuwanie zmian skórnych