Ślub to bardzo doniosłe wydarzenie w życiu każdej pary. Jest wiele tradycji i ceremoniałów z nim związanych, że od nich Parze Młodej może zakręcić się w głowie. Niemniej są one konieczne, by ślub odbył się po Bożemu i zgodnie z przyjętymi powszechnie regułami.
Co robi się na dobę przed ślubem?
Pani Młoda bawi się wraz z druhnami na wieczorze panieńskim. W jego trakcie odbywają się różne zabawy i rozmowy towarzyskie. Są również obecne muzyka, śpiewy i alkohol. Wieczór panieński organizuje się po to, by Panna młoda hucznie i z przytupem pożegnała stan panieński. Podobny przebieg ma także wieczór kawalerski organizowany dla przyszłego Pana Młodego. Z tą tylko różnicą, że zapraszani są na niego wyłącznie mężczyźni. Wieczór kawalerski ma podobny przebieg, jak u pań i często zakrapiany jest sporą ilością alkoholu. Czasem zdarza się, że są na nim różne nieprzewidziane atrakcje dla Pana Młodego, o których lepiej, żeby jego przyszła małżonka w ogóle się nie dowiedziała.
A co w dniu ślubu?
A no cóż. Panna Młoda musi dopasować do siebie wszystkie elementy sukni ślubnej, a Pan Młody włożyć ślubny garnitur. Obowiązkowo ich rodzinnych domach musi odbyć się również błogosławieństwo Pary Młodej przez ich rodziców. Organizuje się je po to, by Młodym niczego nie zabrakło we wspólnym życiu i by wszystkie ich przyszłe poczynania wspierał Bóg. Błogosławieństwo Pary Młodej wygląda tak, że rodzice po kolei czynią na ich czole znak krzyża i składają im życzenia pomyślności i szczęścia. Młodzi muszą uklęknąć, by przyjąć od rodziców stosowne błogosławieństwo.
Czego jeszcze symbolem jest błogosławieństwo Pary Młodej?
To przede wszystkim symbol, że za moment zmienią stan cywilny, a ich dotychczasowy żywot ulegnie poważnej zmianie i od tej pory będzie toczył się we dwoje. Błogosławieństwo Pary Młodej to też ostatni moment, żeby sobie popłakać bez obecności kamer. W końcu jest raczej pewne, że dziecko wkrótce wyfrunie z domu rodzinnego i zacznie życie na własny rachunek. Równie symboliczne jest błogosławieństwo Pary Młodej przed wejściem do sali weselnej.
Otrzymują oni chleb, który muszą ucałować. Robi się to po to, by im w dalszym życiu go nigdy nie zabrakło. Jest to bardzo podniosły ceremoniał, który idealnie nadaje się do uwiecznienia na taśmie kamery. W końcu podczas jego trwania wszyscy są tacy szczęśliwi. Najbardziej wzruszeni są oczywiście Państwo Młodzi, lecz nie ma się czemu dziwić, bo oni w tym dniu wprost nie mogą opędzić się od emocji. Towarzyszą im one praktycznie na każdym kroku.