Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Depresja poporodowa – jak pomóc młodej mamie?

26 czerwca 2024 Depresja poporodowa


Narodziny dziecka u każdej mamy wywołują ogromne emocje. Najczęściej pojawia się ogromna radość, ale częstym uczuciem jest lęk i niepokój. W końcu młoda kobieta znalazła się w kompletnie nowej roli. Niekiedy negatywne emocje są na tyle silne, że przeradzają się w depresję poporodową. W tym artykule podpowiemy, jak pomóc matce, która zmaga się z depresją związaną z porodem.

Przygnębienie poporodowe

Warto wiedzieć, że depresja poporodowa często jest mylona z tzw. baby blues — stanem, który jest określany jako smutek poporodowy. Niektóre mamy czuja lęk i niepokój związany z nowymi obowiązkami i wyzwaniami, jakie niesie za sobą bycie matką.

Jeśli kobieta czuje stały niepokój, może skorzystać z konsultacji z psychologiem. Jako że smutkowi okołoporodowemu niekiedy towarzyszy apatia i brak siły do działania, wysiłek związany z wizytą można ograniczyć do minimum i skorzystać z pomocy psychologa online — jak wiadomo, takie spotkanie nie wymaga wychodzenia z domu. 

Baby blues powinno szybko ustąpić — jeśli negatywne objawy utrzymują się powyżej 

Depresja poporodowa – jak ją zidentyfikować?

Aby dało się pomóc młodej matce, ważne jest umiejętne wychwycenie sygnałów, które świadczą o depresji po narodzinach potomstwa. 

Na pewno należy zwrócić uwagę na następujące symptomy sugerujące depresję poporodową:

  •  Obniżony nastrój u matki lub występowanie silnych wahań nastroju;

  • Nadmierna płaczliwość;

  • Trudność w nawiązaniu relacji z maluchem;

  • Unikanie kontaktu z rodziną i najbliższymi;

  • Zmniejszony apetyt lub wprost odwrotnie — kompulsywne spożywanie pokarmów;

  • Problemy ze snem;

  • Brak energii do życia;

  • Trudność w odczuwaniu przyjemności podczas prowadzenia aktywności, które dotychczas sprawiały radość;

  • Drażliwość;

  • Poczucie bycia złą matką;

  • Obniżone poczucie własnej wartości;

Sposoby pomocy matce dotkniętej depresją poporodową

Jeśli wiele sygnałów świadczy o pojawieniu się depresji poporodowej, należy okazać duże wsparcie takiej matce. Nawet jeśli czuje się do niej żal i obwinia się ją za nieodpowiednie zachowanie wobec dziecka. Należy pamiętać, że jej postawa jest spowodowana pogorszeniem stanu psychicznego. 

Chcąc pomóc mamie cierpiącej na depresję poporodową, należy działać w następujących obszarach. 

  1. Edukacja na temat objawów depresji poporodowej: zakładamy, że wiesz już, jak rozpoznać objawy tego przykrego stanu. Niemniej przypominania nigdy dość — zacznij więc od pogłębionej edukacji siebie. Jeśli kobieta nie wie o istnieniu depresji poporodowej, spróbuj delikatnie jej zasygnalizować, że może się z nią zmagać. Zachęć ją do konsultacji ze specjalistą.

  2. Wykazuj się empatią w komunikacji: ważne jest, aby w tym trudnym momencie dać matce maksymalne wsparcie. Pokażę, że jesteś dla niej oparciem i wykazuj się dużą empatią. To jeden z najważniejszych składników radzenia sobie z depresją poporodową. Zaproponuj pomoc w realizacji codziennych obowiązków — nawet tych prozaicznych jak sprzątanie, wynoszenie śmieci, czy też gotowanie.

  3. Przejmij opiekę nad dzieckiem: jeśli problem depresji poporodowej dotyczy Twojej żony, pokaż jej, że też jesteś odpowiedzialny za dziecko. Niech wie, że maluchowi nic nie grozi pod Twoją opieką. Pozwól partnerce zdrzemnąć się, a Ty zatroszcz się o wasze dziecko.

  4. Rozmowa na temat wsparcia specjalistycznego: choć depresja poporodowa z reguły ustępuje samoistnie po pewnym czasie, warto skorzystać ze wsparcia psychologicznego. Są poradnie, w których specjaliści skupiają się na wsparciu kobiet dotkniętych tą dolegliwością psychiczną. Wykonaj cały trud organizacji wizyty u psychologa za matkę noworodka. 

Pomoc jest konieczna w przypadku depresji poporodowej

Oprócz samych negatywnych objawów, które zachodzą u matki, depresja poporodowa ma też swoje znacznie poważniejsze piętno. Mowa tutaj o relacji z dzieckiem, która wskutek tej choroby może ulec znacznemu osłabieniu. 

Dlatego pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować objawów świadczących o pogorszeniu nastroju młodej mamy. Nawet jeśli nasza troska jest na wyrost, zawsze lepiej dmuchać na zimne. 

Depresja poporodowa – jak pomóc młodej mamie? [podsumowanie]

Już wiesz, że nie należy bagatelizować objawów, które mogą świadczyć o tym, że Twoja partnerka boryka się z depresją poporodową. Choć niekiedy problem znika samoistnie, nie warto czekać, aż tak się stanie — pierwsze tygodnie życia człowieka są szalenie ważne dla jego dalszego rozwoju. Warto więc zadbać, aby jego relacje z matką już od początku pomagały mu rozwijać się w komfortowych warunkach. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja rodzinna24.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie uroda, stylowy lifestyle, dziecięca radość oraz zdrowie spotykają się, by dostarczyć Ci inspirujących artykułów i praktycznych wskazówek do pielęgnacji siebie i swojej rodziny!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wpływ otyłości i diety na potencję
Skuteczne metody leczenia bólu
diagnostyka kardiologiczna

Jesteś zainteresowany reklamą?