Posiadanie kominka w domu coraz częściej staje się marzeniem wielu polaków. Nic dziwnego, w końcu kominek to nie tylko fantastyczna atmosfera i klimat przytulności, lecz także świetny sposób na dogrzewanie pomieszczeń w naturalny sposób. Powstaje jednak pytanie, czy lepiej wybrać tradycyjny kominek do zabudowy, czy też może lepszym wyborem będzie wersja wolnostojąca?
Cechy kominka do zabudowy?
Czym jednak jest dokładnie kominek do zabudowy? Choć nazwa może być myląca, to jednak już pierwszy rzut oka na ten model kominka większości osobom dokładnie powie, z czym ma się do czynienia. Chodzi oczywiście w tym wypadku o tradycyjny, znajdujący się w ścianie kominek, który używany jest od setek lat w różnych wariantach i wersjach. Ogromną zaletą takiego modelu kominka jest bezpośredni dostęp do ognia. A to w końcu ogień jest najważniejszym czynnikiem i elementem każdego kominka. Możliwość obserwowania go, a także odczuwania ciepła płynącego z płomieni jest najważniejszą częścią magi obcowania z kominkiem. Niestety taki model posiada również całkiem sporo wad. Z racji tego, że taki kominek ma bezpośredni dostęp do mieszkania, istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia pożaru. Nawet jeśli zabezpieczony zostanie on specjalną szybką, tak czy inaczej może się z niego wydostać iskra lub kawałek żarzącego się drewna, który spadając np. na dywan, może wywołać pożar. Kolejną sprawą jest generowane przez taki kominek zabrudzenie. Mowa tu jest nie tylko o pyle, który będzie się z takiego kominka wydobywał, lecz również paliwo, które będzie trzeba w okolicy kominka przechowywać.
Kominek wolnostojący
Alternatywą dla konika do zabudowy jest kominek wolnostojący. Jest to model potocznie nazywany kozą, czyli kominek stojący samodzielnie np. przy ścianie. Co prawda nie jest on z reguły tak duży i efektowny jak model w ścianie, lecz jest o wiele łatwiejszy i wygodniejszy w codziennym używaniu. Dzięki zwartej, zamkniętej szczelnie obudowie nie ma ryzyka wydostania się z niego ani pyłu i brudu, ani też niebezpiecznych dla mieszkania żarzących się elementów. Dodatkowo dzięki temu, że jest on stale podłączony do przewodu kominowego, nie generuje on tak dużego zapylenia.
Podsumowanie
Jak więc widać, wybór pomiędzy tymi dwoma modelami faktycznie nie jest najłatwiejszy. Nie mniej warto dokładnie przyjrzeć się własnym potrzebą i oczekiwaniom co do kominka, a to z całą pewnością pozwoli na dokonanie najwłaściwszego wyboru, który będzie niósł ze sobą wygodę, ale też i klimat posiadania w domu prawdziwego, ciepłego i ogrzewającego ognia.