Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś

Uczymy dzieci literek – nasze rady

8 września 2022 Uczymy dzieci literek


Nauka pierwszych liter, słów i całych zdań wymaga przede wszystkim poświęcenia czasu oraz stosowania skutecznych metod nauki, szczególnie jeśli chodzi o najmniejsze dzieci. Wbrew powszechnej opinii do nauki literek nie potrzebujesz wielu akcesoriów i książek edukacyjnych dla dzieci. Wystarczą dobre chęci oraz stosowanie się do wskazówek specjalistów. Chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło rozróżniać litery i tworzyć swoje pierwsze słowa? W takim razie sprawdź, jak nauczyć dziecko literek z wysoką skutecznością. Oto krótki poradnik!

Nauka pisania liter u dzieci – jak robić to dobrze?

Nauka pisania literek powinna zacząć się już w wieku 3-4 lat. Warto pamiętać o tej kwestii, gdyż to właśnie w tym wieku mózg dziecka będzie w stanie zapamiętać prawdopodobnie nawet cały alfabet. Pamiętaj, aby podczas nauki zadbać o przyjazną atmosferę oraz wykorzystywać popularne zabawki i książeczki edukacyjne dla dziecka. Zbyt wczesna nauka liter przez dziecko może szybko je zniechęcić, dlatego lepiej zrobić to kilka miesięcy później, aniżeli za wcześnie. Każde dziecko rozwija się w innym tempie, dlatego do określenia odpowiedniego czasu na naukę, konieczna jest jego stała obserwacja. Przedstawiamy pomysły na naukę literek, które są wysoce skuteczne i sprawiają, że dziecko znacznie chętniej podejmuje interakcję w tej kwestii:

  1. Pokazuj dziecku litery pisane, a nie drukowane. Dzięki temu maluch będzie postrzegać litery tak, jak powinien i nie będzie mieć problemu z ich poprawnym pisaniem
  2. w przyszłości.
  3. Zawsze zadawaj dziecku pytania, z czym kojarzą mu się konkretne litery. Nauka poprzez skojarzenia jest według specjalistów najbardziej skuteczną metodą, jaka jest obecnie znana na świecie. Przykładowo: litera C jako cytryna, K jak koło oraz R jak rower.
  4. Próbuj nowoczesne metody poznawcze w kwestii liter i całego alfabetu stosowane
  5. i opracowywane przez najlepszych pedagogów dziecięcych. To np. odimienna nauka czytania.

Jeśli chcesz, możesz też nauczyć dziecko liter poprzez zabawę. W jaki sposób? Wystarczy, że kupisz dobre zabawki do nauki literek i cyferek. Te są dostępne w większości sklepów

z produktami dla dzieci – zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych. Nauka liter/cyfr poprzez zabawę może odbywać się w następujące sposoby:

  • układanie słówek z klocków lub kart,
  • książeczki z literkami dotyczącymi życia codziennego,
  • łączenie liter, cyfr i przedmiotów w pary,
  • bajki edukacyjne dla dzieci, które wspomagają naukę słownictwa, a w tym liter i cyfr.

Dlaczego nauka pisania literek jest tak ważna?

Nauka pisania liter jest bardzo ważna głównie z tego względu, iż umożliwia dziecku

w późniejszych fazach rozwoju lepszą interakcję ze światem zewnętrznym. Warto też dodać, że odpowiednio wcześnie rozpoczęta nauka pisania, czytania i rozpoznawania liter wspomaga rozwój intelektualny. Dziecko, które odpowiednio wcześnie zacznie naukę (zarówno w formie zabawy, jak i popularnych metod opracowanych przez pedagogów) ma większe szanse na to, że szybciej będzie przyswajać wiedzę w przedszkolu, a nawet szkole.

Redakcja rodzinna24.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie uroda, stylowy lifestyle, dziecięca radość oraz zdrowie spotykają się, by dostarczyć Ci inspirujących artykułów i praktycznych wskazówek do pielęgnacji siebie i swojej rodziny!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

książki sensoryczne
Nauka chodzenia
Uczymy dzieci literek

Jesteś zainteresowany reklamą?

Uczymy dzieci literek