rodzinna24.pl

rodzinna24.pl – moda, uroda, zdrowie

Parenting

Jakiego rodzaju muzyki słuchają dzieci na rożnych etapach swojego życia?

Muzyka jest czymś- co cieszy nasze zmysły i sprawia, że udaje nam się zapomnieć o wszystkim i odrobinę ukoić. Szczególnie dzieci są wyczulone na jej dźwięki, toteż warto zapoznawać je z muzyką od małego.

Muzyka dla dzieci- od kiedy można ją stosować?

W zasadzie od poczęcia, gdyż dziecko będąc w łonie matki, odbiera już bodźce dźwiękowe. One sprawiają nawet, że staje się ono ruchliwsze i bardziej ożywione, do tego stopnia, że matka zaczyna odczuwać mocniej jego ruchy. Widać to, zwłaszcza pod koniec ciąży. Poza tym uważa, się, że muzyka wpływa korzystnie na rozwój umysłowy i intelektualny dziecka. Z tego też powodu niektórzy rodzice puszczają nienarodzonemu bobasowi fragmenty utworów klasycznych. Czy to jest skuteczna metoda stymulacji mózgu dziecka, czy nie trudno stwierdzić, bo jest ku temu za mało przesłanek.

Muzyka dla dzieci- jaka powinna być?

Gdy maluch już się urodzi, warto uraczyć go utworami muzycznymi, które powinny być one w miarę stonowane, ciche i przyjazne uszkom malucha. W żadnym razie nie poleca się maluchom muzyki dla dzieci, która jest agresywna, wulgarna, a przede wszystkim nad wyraz głośna i krzykliwa. Taki rodzaj fonii mógłby tylko doprowadzić maluchy do przerażenia i histerycznego płaczu. Małym dzieciom poleca się raczej kołysanki, nastrojowe liryczne ballady czy po prostu piosenki przeznaczone akurat dla nich. Zresztą w pierwszych dniach życia niemowlaki tolerują jedynie śpiew mamy, bo to jest jedyny głos, jaki zapamiętały podczas życia płodowego.

A co jak trochę podrosną?

Wtedy można im puścić muzykę klasyczną i oswajać ją ze szlachetniejszą formą sztuki wokalnej. Istnieje także możliwość puszczania im naszych ulubionych kawałków muzycznych z naszego dzieciństwa, które zachowały się przecież na płytach CD. Ostatecznie w odwodzie jest jeszcze muzyka disco polo. Może nie jest to muzyka z myślą o dzieciach, lecz tak się na ogół składa, że one ją po prostu ubóstwiają. Może to przez jej dosyć rozrywkowy charakter, bo idealnie nadaje się do scenicznych wygibasów. A może to przez to, że jej melodia i słowa łatwo zapadają w pamięć.

Muzyka dla dzieci powyżej 15 lat

W tym przypadku o tym, jaka muzyka będzie królowała w życiu dziecka, decyduje już sam nastolatek. Młodzi buntownicy wolą raczej muzykę o cięższym brzmieniu, toteż w ich codziennym muzycznym repertuarze pojawia się rock, punk i heavy metal. Zmiana gustów muzycznych to dla rodzica dziecka ciężki okres, bo musi znieść multum dzikich krzyków i ryków, od których trzęsie się cały dom. Jednak rodzice rozumieją, że etap słuchania mrocznej muzyki sam minie, kiedy tylko zakończy się u dziecka burza hormonalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *