Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Kwas hialuronowy – jak wpływa na kondycję skóry twarzy?

13 października 2022 Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to związek, którego zasadniczą rolą jest wiązanie wody w naszej skórze. Dzięki silnym właściwościom higroskopijnym jedna jego cząsteczka potrafi związać około 250 cząsteczek wody. Wraz z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w organizmie ulega zmniejszeniu. Efektem zaniku kwasu hialuronowego w skórze jest suchość i ścieńczenie. Jak wpływa on na kondycję skóry twarzy? Podpowiadamy.

Kwas hialuronowy – właściwości i rola

Kwas hialuronowy to związek, którego zasadniczą rolą jest wiązanie wody w naszej skórze. Dzięki silnym właściwościom higroskopijnym jedna jego cząsteczka potrafi związać około 250 cząsteczek wody. W ten sposób tworzą się trwałe sieci, które są stabilizowane przez wiązania wodorowe, a powstałe roztwory (żele) charakteryzuje wysoka lepkość, sprężystość i elastyczność. Ze względu na to kwas hialuronowy pełni ważną funkcję w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia i napięcia tkanki, sprawiając, iż jest ona gładka, jędrna i odpowiednio nawilżona.

Ponadto (poprzez występowanie w przestrzeniach komórkowych, w których zatopione są komórki) żel ten pełni także funkcję pośrednika pomiędzy komórką a środowiskiem zewnętrznym (za jego pośrednictwem odprowadzane są zbędne produkty przemian metabolicznych oraz odbywa się transport substancji odżywczych z krwi, w tym również składników kosmetycznych do komórki).

Jak kwas hialuronowy działa na skórę?

Kwas hialuronowy na twarz ma cały szereg zalet. Przede wszystkim wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenu i elastyny, tym samym wspierając ich rozbudowę. Ponadto wspomaga przemieszczanie i namnażanie się komórek nabłonkowych, które odpowiedzialne są za utrzymywanie dobrej jakości i gęstości skóry. Kwas ten wspiera także tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają z kolei za prawidłowy przebieg gojenia się ran. Wykazuje także działanie przeciwzapalne, co może być niezwykle pomocne przy walce z niedoskonałościami czy bliznami potrądzikowymi.

Dodatkowo kwas hialuronowy wykazuje właściwości antyoksydacyjne, chroniąc tym samym tkankę przed wolnymi rodnikami, powstałymi w skórze na skutek oddziaływania na nią promieniowania UV czy zanieczyszczeń środowiska. Jako kolejną zaletę można wymienić ochronę tkanek przed niekorzystnymi dla niej warunkami atmosferycznymi, jak wiatr czy niska lub wysoka temperatura, a nawet przed infekcjami bakteryjnymi.

Jakie są objawy niedoboru kwasu hialuronowego?

Wraz z wiekiem zawartość kwasu hialuronowego w organizmie ulega zmniejszeniu. Efektem tego jest suchość i ścieńczenie skóry, zmniejszenie jej zdolności regeneracyjnych, utrata jędrności, a w rezultacie powstanie zmarszczek. Zmniejszanie jego zasobów w skórze prowadzi również do dezorganizacji włókien kolagenowych, czego efektem jest pojawienie się charakterystycznych zmian starczych.

Wśród objawów zaniku kwasu hialuronowego można również wymienić spadek nawilżenia, co skutkuje przesuszeniem cery. Pojawiają się także zmarszczki, a zwłaszcza w rejonie fałd nosowo-wargowych. Owal twarzy ulega zmianie, a objętość warg i policzków widocznie się zmniejsza.

Redakcja rodzinna24.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie uroda, stylowy lifestyle, dziecięca radość oraz zdrowie spotykają się, by dostarczyć Ci inspirujących artykułów i praktycznych wskazówek do pielęgnacji siebie i swojej rodziny!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

klinika medycyny estetycznej
składniki aktywne w kremach
Kwas hialuronowy

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kwas hialuronowy