Czy w dobie cyfryzacji warto zrobić krok do tyłu? Cofnąć się do tradycyjnych metod edukacji w postaci książek? Odpowiedź jest oczywista. Warto i nie podlega to żadnej dyskusji. Nie będzie to krok do tyłu a raczej edukacyjny sprint w kierunku lepszej przyszłości.
Nie tylko sieć niesie treść
Dziecko przypomina trochę gąbkę. Bardzo łatwo chłonie wszystko, co oferuje mu otocznie. Niestety nie potrafi odróżniać wartościowych treści od tego, co niekorzystnie wpływa na jego rozwój. Maluszek z natury jest ciekawy świata. Wszystko, co świeci i gra przykuwa jego uwagę. Tablety i smartfony w szczególności budzą jego zaciekawienie. Odtwarzanie na nich filmików oraz gier jest proste i intuicyjne. Używanie tych urządzeń skutkuje brakiem innych zainteresowań.
Młody człowiek nie szuka nowych bodźców, a skupia się na prostej rozrywce. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla jego rozwoju. Cyfrowy świat w takim wydaniu nie wnosi nic wartościowego do jego życia. Nie rozwija wyobraźni ani zdolności poznawczych. Książki dla dzieci są zdecydowanie lepsza opcją rozrywki niż tablet czy smartfon. Wymagają zaangażowania ze strony dorosłych, jednak trud włożony w ich czytanie zwróci się z nawiązką.
Książki to nie tylko treść, ale również więź emocjonalna jaka powstaje między rodzicem a dzieckiem. To wspomnienia wspólnie przeżytych chwil i bliskości. Książki są dla dzieci doskonałym źródłem wiedzy o świecie, tym wielkim, ale również tym najbliższym. To z pomocą książek dzieci uczą się pierwszych prostych słów.
Przepis na dobre życie
Książki uczą. To prawda stara jak sama książka. Nie sposób z tym twierdzeniem dyskutować. Baśnie i bajki opowiadają dzieciom o życiu. Kończą się morałem, pozostawiając miejsce na dyskusję i przemyślenia. Książki zmuszają do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Pokazują dzieciom różne odcienie życia. Budują postawy moralne i uczą dobrych nawyków. Stanowią dla młodego człowieka doskonałą skarbnicę wiedzy z różnych dziedzin życia. Wzbogacają słownictwo i uczą zachowań społecznych. Każda przeczytana książka, to coś nowego w życiu dziecka. Czytanie rozwija wyobraźnie i myślenie abstrakcyjne.
Książki dla dzieci powinny towarzyszyć im na każdym etapie ich życia i edukacji. Nie ma nieodpowiedniego wieku na czytanie. Wiele mam czyta książki swoim pociechom będąc jeszcze w ciąży. Dziecko obcujące z literaturą uzna ją za część swojego życia. Jako dorosły człowiek będzie również czytało. Książki dla dzieci, to nie tylko wspólna zabawa ale doskonała inwestycja w ich przyszłość. Z pomocą książki budujemy potencjał dziecka, jego umiejętności, świadomość i samoocenę. Im będą one wyższe tym życie dziecka będzie pełniejsze. Książki są przepustką do mądrego i dobrego życia w zgodzie ze sobą i otaczającym światem. Warto czytać dzieciom i wspólnie z dziećmi, bo to się zwyczajnie opłaca.