rodzinna24.pl

rodzinna24.pl – moda, uroda, zdrowie

jak nauczyć dziecko czytać
Uroda

Przygoda z książką – początek!

Marzeniem każdego rodzica jest powrót ze szkoły rozpromienionego dziecka, które od progu cieszy się, że otrzymało najlepszą ocenę na zajęciach. Nie można tej dumy porównać z żadną inną. Stanowi mieszankę satysfakcji, trudu włożonego w naukę dziecka oraz nadziei, że zaszczepiony w dziecku pęd do wiedzy nie wygaśnie tak szybko. Jest to jednak już pewien produkt, który wymaga od rodziców pełnego zaangażowania. Stają bowiem przed ważnym pytaniem: jak nauczyć dziecko czytać?

Jak zachęcić dziecko do czytania?


Wydaje się, że to nic trudnego – wystarczy nauczyć dziecko rozpoznawania literek, zasad łączenia ich w wyrazy, a te w zdania. Sprawa jednak nie jest taka prosta. Takie podejście nie uwzględnia bowiem rzeczy najważniejszej w procesie edukacji – chęci jej podmiotu, czyli samego dziecka. Tu bowiem pojawia się istotny problem, bowiem najpierw należy zaszczepić w dziecku chęć do nauki! Jak to jednak osiągnąć?

Przygoda z książką


Przede wszystkim nic na siłę. Nauka ma przynosić dziecku radość, gdyż właśnie na nią zorientowane jest dziecko we wczesnych etapach swego życia. Przykładem tu może być sam proces kształcenia w szkole. W pierwszych latach nauki szkolnej zabawy jest stosunkowo dużo, lecz im wyżej, tym jest jej mniej, przechylając szalę na rzecz samego kształcenia. Nawet więcej! W przedszkolu nauka dokonuje się gównie poprzez zabawę, gdyż dzieci inaczej mogłyby jej nie przyjąć. Jaki z tego wniosek? Chyba najprostszy jaki może być. Sami rodzice muszą być widziani przez dziecko z książką i czytać mu książki, dostosowane nie tylko do wieku dziecka, ale również jego zainteresowań. Najlepszym sposobem nauczenia dziecka czytania jest więc zaszczepienie w nim od najmłodszych lat miłości do niego przez osobisty przykład.

tulanki.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.