rodzinna24.pl

rodzinna24.pl – moda, uroda, zdrowie

Lifestyle Parenting

W jaki sposób powinno być wykonane oświetlenie pokoju dziecka?

Nie wszyscy rodzice mają jeszcze świadomość, że oświetlenie pokoju dziecka jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Należy zdawać sobie sprawę, że oświetlenie musi być właściwie dopasowane nie tylko do wieku pociechy. Praktycznie na każdym z etapów rozwoju danego dziecka, konieczna jest zupełnie inna moc światła.

Oświetlenie w pokoju niemowlaka

Rodzice podejmując decyzję o wyborze rodzaju oświetlenia dla niemowlaka muszą uwzględnić fakt, że dziecko jeszcze niedawno znajdowało się w brzuchu matki. Dobrym rozwiązaniem nie będzie zatem mocno oświetlone pomieszczenie.

Oświetlenie powinno być przede wszystkim łagodne. Zapalenie światła w dziecięcym pokoju nie może się przyczyniać do jego wybudzenia. Rekomendowane jest zatem zainwestowanie w nocną lampkę, a także żarówkę charakteryzującą się małą mocą.

Koniecznie należy mieć świadomość, że pokój niemowlaka będzie wymagał dopływu bardzo dużej ilości światła. Pomocne mogą być większe okna. Ponadto dzienne światło w pokoju dziecka do jednego roku będzie potrzebne tylko wtedy, gdy pociecha jest aktywna.

Warto wiedzieć, że małe dzieci przeważnie przesypiają zdecydowaną część dnia. Rodzicom polecane jest zamontowanie rolet, zasłon czy żaluzji, które wpłyną na ograniczenie dostępu do pomieszczenie zbyt ostrego światła.

Oświetlenie w pokoju 3-latka

Należy zdawać sobie sprawę, że zupełnie innego oświetlenia niż niemowlaki będą potrzebowały dzieci w wieku około 3 lat. Warto bowiem wiedzieć, że urządzenie pokoju 3 – letniego dziecka przez rodziców będzie koniecznie wymagało wprowadzenia do pomieszczenia zdecydowanie większej ilości światła. Warto bowiem wiedzieć, że trzyletnie dzieci nie przesypiają znacznej większości dnia, są również bardziej aktywne.

Oczywiście nie oznacza to, że rodzice muszą rezygnować z rolet czy zasłon w pokoju dziecięcym. Warto bowiem wiedzieć, że w nocy w większych miejscowościach praktycznie wszędzie świecą się nie tylko latarnie, ale również bardzo błyskają reflektory samochodów. Należy zaznaczyć, że im mniej światła będzie w nocy trafiało do pokoju dziecka, tym lepsza będzie jakość snu.

W sytuacji, gdy dziecko boi się ciemności, rekomendowane jest zainstalowanie niewielkiej lampy, której zadaniem będzie oświetlenie pokoju dziecięcego w nocy. Warto zaznaczyć, że do rozjaśnienia pokoju trzyletniego dziecka niezwykle przydatny będzie mocniejszy żyrandol. Nie można również dopuścić do sytuacji, gdzie trzyletnia pociecha będzie psuła sobie wzrok. Żyrandol powinien zatem rzucać możliwie jak najwięcej światła na miejsce zabaw dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.