rodzinna24.pl

rodzinna24.pl – moda, uroda, zdrowie

Parenting

Książki o wychowaniu dzieci – potrzebne?

Wychowanie dzieci to bardzo trudna sztuka. Tak naprawdę bardzo ciężko jest stwierdzić czy dany człowiek został dobrze wychowany czy też nie. Tak naprawdę mógł on odebrać wspaniałe wychowanie, a po drodze stało się coś innego co sprawiło, że nie jest dobrym człowiekiem. Pedagogika i psychologia nie mają odpowiedzi na każde pytanie.

Wychowanie kiedyś i dziś

Szczególnie młodzi rodzice bardzo chętnie czytają dostępne w księgarniach i internecie poradniki: Jak wychować swoje dziecko, aby zrobić to dobrze. Jak wychować mądre, wspaniałe dziecko – to trudne pytanie. Wydaje się, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie mówiąc już o czasach wcześniejszych, nikt zbytnio się tym nie przejmował. Dzieci po prostu pojawiały się w rodzinie i żyły. Niektóre dzieci były blisko rodziców, inne – nie. Mowa tutaj zarówno o bliskości fizycznej jak i emocjonalnej. Kiedyś w wielu domach panowały surowe zasady a za ich nieprzestrzeganie były kary – również cielesne. Dzisiaj odchodzi się od kar cielesnych na rzecz rozmowy z dzieckiem i tłumaczenia dlaczego zasady są takie a nie inne. Czy to dobrze czy źle – zdania jak zwykle są podzielone. Na pewno jednak brak jasnych zasad utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Podzielone zdania wśród ekspertów

Ważne, aby rodzice szukali autorytetów, jeśli chodzi o wychowanie dziecka. Ważne jest również, aby mieli przekonanie, że sami najlepiej znają swoje dziecko i znajdą metodę, żeby do niego dotrzeć. Jeśli chodzi o wychowanie dziecka nawet wśród ekspertów zdania są podzielone, dlatego można znaleźć kilka książek, w których przedstawione będą zupełnie różne koncepcje dotyczące jednego zagadnienia. Rodzicielstwo bliskości promuje długie karmienie piersią i spanie z dzieckiem. Inne szkoły rodzicielstwa jak najszybciej każą odstawić dziecko od matki i nauczyć je zasypiać we własnym łóżku. Zdaniem niektórych ekspertów doskonale sprawdza się system kar i nagród. Inni eksperci z kolei twierdzą, że nie wolno karać dziecka, a jedynie przedstawić mu konsekwencje jego działań.

Jak wychować dzieci

Książki o wychowaniu dzieci na pewno są potrzebne i powinny znaleźć się w każdej rodzicielskiej biblioteczce. Nie należy jednak ufać im bezgranicznie. Nie należy wyłączać swojego zdrowego rozsądku i swojej rodzicielskiej intuicji.Tylko i wyłącznie połączenie swojego rodzicielskiego doświadczenia, intuicji, wiedzy i znajomości własnego dziecka razem z fachową wiedzą zawartą w książkach przyniesie pozytywne rezultaty. Patrząc na dzisiejszy świat może wydawać się, że jeszcze nigdy dzieci nie były tak źle wychowane i tak zaniedbane emocjonalnie. Wystarczy jednak przypomnieć sobie pewne tragiczne wydarzenia z przeszłości, aby rozumieć, że dzisiaj wcale nie jest gorzej niż kiedyś, ale jedynie po prostu jest inaczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.