rodzinna24.pl

rodzinna24.pl – moda, uroda, zdrowie

Parenting

Książki o wychowaniu dzieci – potrzebne?

Wychowanie dzieci to bardzo trudna sztuka. Tak naprawdę bardzo ciężko jest stwierdzić czy dany człowiek został dobrze wychowany czy też nie. Tak naprawdę mógł on odebrać wspaniałe wychowanie, a po drodze stało się coś innego co sprawiło, że nie jest dobrym człowiekiem. Pedagogika i psychologia nie mają odpowiedzi na każde pytanie.

Wychowanie kiedyś i dziś

Szczególnie młodzi rodzice bardzo chętnie czytają dostępne w księgarniach i internecie poradniki: Jak wychować swoje dziecko, aby zrobić to dobrze. Jak wychować mądre, wspaniałe dziecko – to trudne pytanie. Wydaje się, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie mówiąc już o czasach wcześniejszych, nikt zbytnio się tym nie przejmował. Dzieci po prostu pojawiały się w rodzinie i żyły. Niektóre dzieci były blisko rodziców, inne – nie. Mowa tutaj zarówno o bliskości fizycznej jak i emocjonalnej. Kiedyś w wielu domach panowały surowe zasady a za ich nieprzestrzeganie były kary – również cielesne. Dzisiaj odchodzi się od kar cielesnych na rzecz rozmowy z dzieckiem i tłumaczenia dlaczego zasady są takie a nie inne. Czy to dobrze czy źle – zdania jak zwykle są podzielone. Na pewno jednak brak jasnych zasad utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Podzielone zdania wśród ekspertów

Ważne, aby rodzice szukali autorytetów, jeśli chodzi o wychowanie dziecka. Ważne jest również, aby mieli przekonanie, że sami najlepiej znają swoje dziecko i znajdą metodę, żeby do niego dotrzeć. Jeśli chodzi o wychowanie dziecka nawet wśród ekspertów zdania są podzielone, dlatego można znaleźć kilka książek, w których przedstawione będą zupełnie różne koncepcje dotyczące jednego zagadnienia. Rodzicielstwo bliskości promuje długie karmienie piersią i spanie z dzieckiem. Inne szkoły rodzicielstwa jak najszybciej każą odstawić dziecko od matki i nauczyć je zasypiać we własnym łóżku. Zdaniem niektórych ekspertów doskonale sprawdza się system kar i nagród. Inni eksperci z kolei twierdzą, że nie wolno karać dziecka, a jedynie przedstawić mu konsekwencje jego działań.

Jak wychować dzieci

Książki o wychowaniu dzieci na pewno są potrzebne i powinny znaleźć się w każdej rodzicielskiej biblioteczce. Nie należy jednak ufać im bezgranicznie. Nie należy wyłączać swojego zdrowego rozsądku i swojej rodzicielskiej intuicji.Tylko i wyłącznie połączenie swojego rodzicielskiego doświadczenia, intuicji, wiedzy i znajomości własnego dziecka razem z fachową wiedzą zawartą w książkach przyniesie pozytywne rezultaty. Patrząc na dzisiejszy świat może wydawać się, że jeszcze nigdy dzieci nie były tak źle wychowane i tak zaniedbane emocjonalnie. Wystarczy jednak przypomnieć sobie pewne tragiczne wydarzenia z przeszłości, aby rozumieć, że dzisiaj wcale nie jest gorzej niż kiedyś, ale jedynie po prostu jest inaczej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *